Jak začít?

07.04.2020

Nejprve je potřeba shromáždit data, která se v rodině zdají známá a samozřejmá, ale když mají mít nějakou návaznost, tak zjišťujeme, že víme jen něco. Údaje, které jsem vypsala nemusíte znát všechny, ale snažte se shromáždit jich co nejvíce, ulehčí vám to hledání v matrikách.

Většinou Rodokmenem rozumíme chronologicky zpracovaný obraz naší rodiny, kde najdeme nejstarší dohledané předky. Mohou to být všechny čtyři linie rodu nebo jen dvě a nebo jen jedna (otcovská). Moc nerozlišujeme jestli jsou to přesně definované kategorie podle Wikipedie, většinou bychom rádi měli zvěčněné a nalezené všechny osoby našeho rodu. Každý je a byl důležitý.

Znění podle Wikipedie vysvětluje základní dělení:
Rodokmen je nejjednodušší genealogická tabulka, která uvádí předky výchozí osoby (střena) pouze po otcovské linii. 
Vývod - zahrnuje všechny předky výchozí osoby (střena), tj. její rodiče, prarodiče, rodiče prarodičů a tak dále. Při vytváření vývodu se postupuje zpět do minulosti po všech jeho liniích, a to jak mužských, tak i ženských. Vývod bývá v současnosti často zobrazován v podobě stromu, kdy je výchozí osoba umístěna v jeho kořenech a její předci se od ní rozvíjejí do koruny. 
Rozrod je nejkomplikovanější formou genealogické tabulky - obsahuje potomky výchozí osoby, respektive výchozího manželského páru, tedy ty osoby, které mají společného předka. Rozrod poskytuje přehled o genealogických vazbách v rámci rodu. Jeho zpracování je časově velmi náročné, může totiž zahrnovat několik tisíc osob. Často bývá zpracován v podobě stromu, kdy výchozí osoba / manželský pár je uveden v kořenech nebo na kmeni a jednotlivé rodiny se rozvíjejí do větví.

Na počítači lze v dnešní době jednoduše ztvárnit rodokmen a další formy genealogických tabulek pomocí nejrůznějšího specializovaného softwaru.

Tyto tabulky jsou upraveny tak, abyste získali představu, jaká data je dobré si dopředu připravit. Někdy se otevře cesta hledání v matrikách s minimem dat, někdy jich je potřeba co nejvíce. Je to zcela individuální.

Pokud by stáhnutí tabulek bylo nekvalitní, zašlu vám je e-mailem. 


Tabulka č. 1
Tabulka č. 1
Tabulka č. 2
Tabulka č. 2
Tabulka č. 3
Tabulka č. 3